GÖNÜLLERİN ŞEHRİ

KONYA

KONYAYI KEŞFET

Mevlana Türbesi

Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlana dergahının yeri Selçuklu Sarayı’nın gül bahçesi sultan Alaeddin Keykubat tarafından Mevlana’nın babası Sultanü’l Ulema bahaeddin velede hediye edilmiştir. Sultanü’l ulema 12 ocak 1231 yılında vefat edince bugünkü yerine defnedilmiştir.bu defin gül bahçesinde yapılan ilk definedir Sultan’ül ulema’nın ölümünden sonra kendisini sevenler Mevlana’ya müracaat ederek babasının mezarının üzerine Nil türbe yaptırmak istediklerini söylemişlerse de Mevlana ‘ Gök kubbeden daha iyi türbe mi olur? Diyerek bu isteği reddetmiştir.

Ancak kendisi 7 aralık 1273 yılında vefat edince Mevlana’nın oğlu sultan veled Mevlana’nın mezarının üstünde türbe yaptırmak isteyenlerin isteklerini kabul etmiştir. ‘’kubbe-i hadra’ yeşil türbe denilen türbe dört fil ayağı( kalın sütun) üzerine 130.000 Selçuki dirhemine Mimar Tebrizli Bedreddin’e yaptırılmıştır

İnce Minareli Medrese

Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından hadis ilmi okutulmak üzere(Hicri 663) 1254 yılında yaptırılmıştır. Mimari Abdullah oğlu Kelük’tür Selçuklu taş işçiliği şaheserlerinden olan taç kapısı üzerinde kabartmalı geometrik ve bitkisel bezemelerle birlikte Selçuklu sülüsüyle yazılmış ‘ Yasin ve Fetih’ sureleri vardır binanın iç mekanları avlu, eyvan dershane ve örgenci hücrelerinden oluşur. Minare kaidesi kesme taşla kaplı tuğla malzeme kullanılarak yapılmış ve ön cephede akant yaprağı ile bezelidir yarı piramit formlu üçgenle ve 12 köşeli, gövde köşeli turkuaz mavi sırlı tuğladan yapılmış çift şerefelidir. 1901 de yıldırım düşmesiyle birinci şerefeye kadar yıkılmıştır. 1956 yılında müze olarak açılmış olup Selçuklu , beylikler ve Osmanlı dönemine ait taş ve ahşap eserler teşhir edilmektedir.

SİLLE’NİN SİS PERDESİ

ARALANIYOR

Sille, Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı bir belde. Konya merkezden sadece 8 kilometre uzakta; ama yıllar yılı unutulmuş, üzerine bir örtü örtülmüş sanki. Selçuklu Belediyesi’nin çalışmalarıyla, sis perdesi aralanıyor.

SİLLEYİ KEŞFET

KELEBEKLERİN MUCİZEVİ YAŞAM DÖNGÜSÜ

KONYA TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİNDE

Sille Parsana Mahallesi’nde 385 bin m² alana yapımı tamamlanan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, kelebeklerin pupa halinden ölümüne kadar her aşamasının yaşandığı üretim alanı, kapalı uçuş alanı, açık uçuş alanı ve kelebek müzesi olmak üzere 4 ana unsurdan oluşuyor. İçerisinde 270 bin m² yeşil alan, 105 bin m² sert alan ve 10 bin m² havuz alanı yer almaktadır.

İNCELE